Zielona Dolina rozrasta się
Strona główna » Zielona Dolina rozrasta się
Zielona Dolina rozrasta się
TDJ Estate rozpoczęła drugi etap inwestycji mieszkaniowej Zielona Dolina w Zabrzu. W jego ramach powstaną cztery czterokondygnacyjne budynki z ogródkami, tarasami i balkonami oraz lokalami usługowymi. Prace budowlane już trwają, ich zakończenie planowane jest w IV kwartale 2022 roku.
W trakcie realizacji pierwszego etapu inwestycji, we współpracy z prezydent miasta, Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przedstawicielami zabrzańskiego magistratu, deweloper zorganizował i rozstrzygnął konkurs na koncepcję zabudowy 28-hektarowego terenu, położonego przy ul. Łąkowej. Zwycięski projekt przygotowała pracownia architektoniczna Franta Group z Katowic.
– Konkurs miał na celu opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla kolejnych etapów inwestycji Zielona Dolina. Zależało nam, aby projekt gwarantował powstanie nowej dzielnicy z przemyślanym układem drogowym oraz atrakcyjnymi i komfortowymi mieszkaniami. Podobnie, jak w przypadku naszych innych projektów, duży nacisk położyliśmy na stworzenie w obrębie całej inwestycji przestrzeni, która ma służyć integracji mieszkańców oraz umożliwić im spędzanie czasu wolnego w otoczeniu przyrody – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.
W drugim etapie inwestycji Zielona Dolina powstaną 124 mieszkania, w tym kawalerki, lokale dwu-, trzy- i czteropokojowe, o metrażach od 34,41 m kw. do 105,71 m kw. Wszystkie wyróżnia dobry standard, który zapewniają wysokiej jakości materiały i przemyślane rozwiązania funkcjonalne. Na parterze jednego z czterech budynków przewidziano trzy lokale o funkcjach użytkowo-usługowych. Dzięki temu osiedle zyska niezbędną infrastrukturę handlową i usługową. Wszystkie budynki będą wyposażone w cichobieżne windy. Do dyspozycji mieszkańców zostaną przekazane komórki lokatorskie zlokalizowane na parterach budynków oraz ogólnodostępna strefa parkingowa. Wszystkie mieszkania będą posiadać ogrzewanie podłogowe, z kolei w wybranych lokalach zostaną przygotowane instalacje do montażu klimatyzacji, a w ich standardzie znajdzie się również pakiet Inteligentnego Domu Fibaro. Rozwojowi inwestycji ma towarzyszyć także atrakcyjne zagospodarowanie terenów zielonych.
Między budynkami powstanie przestrzeń wspólna dla mieszkańców – plac zabaw dla najmłodszych i strefa rekreacji. Z myślą o rowerzystach, na terenie osiedla zadbano o stację naprawy rowerów. Zielona Dolina jest osiedlem otwartym, dostępnym dla wszystkich mieszkańców.
– Zielona Dolina to miejsce zaprojektowane z myślą o człowieku oraz jego potrzebach. To osiedle dla osób poszukujących swobody kształtowania swojej życiowej przestrzeni, w zgodzie ze sobą i w zgodzie z naturą. Miejsce, gdzie można budować relacje z sąsiadami i być częścią społeczności – mówi Piotr Łaniak, manager ds. sprzedaży w TDJ Estate.
Drugi etap inwestycji Zielona Dolina realizuje generalny wykonawca – firma Blockhaus Sp. z o.o. W maju br. zostały wykonane wykopy pod trzy z czterech budynków oraz rozpoczęły się prace konstrukcyjne. Roboty ziemne na budynku A1 wciąż trwają, prowadzone są odwodnienia wykopów poprzez projektowaną sieć drenaży. Na budynku B2, zlokalizowanym w południowo-zachodniej części działki, została zalana płyta fundamentowa oraz rozpoczęto murowanie ścian nośnych. W budynku B1, sąsiadującym od zachodu z budynkiem B2, zakończono zbrojenie płyty fundamentowej. W budynku C1, w którym zaprojektowano lokale usługowe, zakończono prace związane z instalacją podposadzkową i rozpoczęto zbrojenie płyty fundamentowej. W trzecim tygodniu czerwca zaplanowano betonowanie płyt fundamentowych budynków B1 i C1.
Planowany termin zakończenia II fazy inwestycji to IV kwartał 2022 r. Zielona Dolina powstaje w Zabrzu przy ulicach Bocianów i Bażantów. Położenie w północnej części miasta, na granicy z Gliwicami i Szałszą, zapewnia dobre połączenie komunikacyjne, na obszarze położonym na zachód od autostrady A1 i skomunikowana z sąsiednimi miastami, m.in. Gliwicami i Tarnowskimi Górami.
W pierwszym etapie inwestycji powstały cztery czterokondygnacyjne budynki, w których łącznie znalazły się 104 mieszkania i sześć lokali usługowych. Wszystkie mieszkania znalazły już swoich właścicieli, a lokale usługowe najemców.
Kolejne fazy projektu powstaną na terenie o powierzchni 28 ha. Ok. 20 ha zostanie przeznaczone na zabudowę mieszkaniową, pozostałe 8 ha to obszar rozciągający się wzdłuż Potoku Rokitnickiego, który – zgodnie z koncepcją – zostanie zagospodarowany pod funkcje rekreacyjne.